Sunumu hazırlamak
Önceki Etkinlik NASIL Sonraki
Sunumu hazırlamak
Sunum oluşturmak için bir çok program mevcuttur. Kullanacağınız program tamamen kişisel tercihinizle alakalı olmalı. Yine de, kullanabilceğiniz bir kaç seçenek var.
Tablo 12.1. Sunum Uygulamaları
Uygulama ismiURLNotlar
MagicPointhttp://www.Mew.org/mgp/Yalnızca sunum. Sunumları oluştururken metin dosyalarını okur. PS ve HTML'ye dönüştürür.
StarOfficehttp://www.staroffice.com/Microsoft PowerPoint arasında dönüşüm yapmak için iyi bir seçim. Fazla bellek ve CPU tükettiğinden, dizüstü bilgisayarlar için iyi bir seçim değildir.
Applixware Officehttp://www.vistasource.com/Ticari bir uygulama ancak Star Office'ten daha az gereksinime sahiptir.
Peki, içeriği nasıl oluşturacaksınız? Öncelikle bir giriş bilgisine sahip olmanız gerekiyor. İlk slaytınız, slaytınızın başlığını, isminizi ve (eğer varsa) temsil ettiğiniz kişinin bilgilerini içermelidir. Unutmayın, onları temsil etmeseniz bile, sizi ağırlayan kurumun adını eklemek iyi bir izlenim bırakacaktır.
İkinci slayt, sunumda anlatacağınız konuların listesini içermelidir. Bu durum iki amaca hizmet eder - dinleyicilerinize ne ummaları gerektiğini söylemekle kalmaz, slaytlarınızı hazırlarken de bir taslak görevi görür.
Üçüncü (ya da konu listenizin uzunluğuna bağlı olarak dördüncü) slaytınız, kendinize dair bazı bilgiler içermelidir. Böylece dinleyicilerinize, konu hakkında tecrübeli olduğunuza dair güvenilirlik sağlamış olursunuz.
Bundan sonra, yeni slaytlar hazırlamak tamamen size kalmış. Ama yine de, aşağıda size yardımcı olabilecek bir kaç ipucu var:
  1. Slaytlarda kullandığınız metinin büyük, miktarının da küçük olmasına dikkat edin. Herkesin slaytta ne yazdığını okuyabilmesini isteriz. Pratik olarak, dinleyicilerin ekrandan uzaklığına göre her 3m için karakter puntonuzu 1 inç arttırmalısınız.
  2. Tam cümleler yazmak zorunda değilsiniz. Küçük konulara değinebilir ve konuşmanızda ayrıntılara girebilirsiniz.
  3. Eğer sunumlarınızda arkaplan kullanıyorsanız, açık renk olmasına dikkat edin. Koyu renkler, metin rengiyle zıtlık oluşturacak ve katılımcılarınız bu durumdan hoşnut kalmayacaktır.
  4. Her slaytta sadece bir konudan bahsedin. Bir konu için birden fazla slaytınız olabilir, o zaman konuları "Konu", "Konu (devam)" şeklinde belirtmeniz ya da basitçe numaralandırmanız gerekiyor.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Konunuzu onaylatmak Başlangıç Sunumu vermek
Bir Linux Kitaplığı Sayfası