Başlangıç Öyküsü
Önceki Kablonet, Linux ve IP-Maskeleme NASIL Sonraki
Başlangıç Öyküsü
Peşinen söyliyeyim ki, kablo üzerinden veri almak, modemle aynı işi yapmaktan çok daha kolaymış. Belki aksini düşünenlerimiz de vardır. Ama benim son günlerde görüp yaşadıklarımın sonucunda vardığım nokta, bu!
Öykümüz, klasik şekilde başlıyor. Danışmanlık verdiğim işyerlerinden birinde, telefonla servis veren bir Servis Sağlayıcı ile çalışıyoruz. Web hosting, e-mail ve dial-up bağlantıyı bir paket halinde veriyorlar. Hosting ve e-mail konusuna girmeyeceğim; ancak, telefon bağlantı servisleri bir felaket! Yaklaşık 6 ay içinde bizi canımızdan bezdirdiler. Hatlar sürekli meşguldür. Bağlanırsınız; sık sık kopar. Ya da bilgi akışınızın, musluktan damlayan sudan - çin işkencesi mi demeli yoksa?- pek bir farkı yoktur!..
Neyse... Sonunda, kablo üzerinden bilgi almaya karar verdik. Yerimiz, Esentepe. Kablo ağı mevcut. Hatta binaya giriş bile hazırmış.
Önce, yeni bağlantının işletme maliyetini hesapladık: aşağı yukarı aynı. 0822-indirimli hatlara ödediğimiz telefon parası tutarı, Kablonet'in abonelik ücretine yakın büyüklükte. Elbette, kablo modeme ödenen "hava parası" biraz düşündürüyor. Ama, artık telefon çevirme, hat düşürememe gibi sorunlarımız olmayacak. (Umarım hep böyle devam eder.)
Başvurumuzu yaptık. (Kişisel aboneliği tercih ettik. Fiyatı cazip. Bant genişliği bizim için yeterli: veriyi 16Kbit/sn hızla gönderip, 64Kbit/sn hızla alıyorsunuz. 128/128KBit/sn seçeneği de var, ama, fiyatı 3 kat fazla.) ödemelerimizi yaptık. Kablo modemi elimize tutuşturup gönderdiler.
Bir hafta sonra ekip geldi. (Aslında, ekibin nasıl çalıştığına bizzat şahit olamadım. Part-time çalıştığım için, sürekli işyerinde bulunamıyorum. Ama, arkadaşların izlenimi fena degil. Yine de bazı ayrıntıları atlamışlar.) Ekip, kabloyu döşemiş; modemi de bağlayıp, gitmiş. Aslında bu kadar hızlı davranacaklarını ben bile ummamıştım.
O hafta sonu -yani geçen Cumartesi günü- alelacele 2. ethernet kartını sisteme tanıtma işlemine başladım.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Kablonet, Linux ve IP-Maskeleme NASIL Başlangıç Sistem
Bir Linux Kitaplığı Sayfası