Tıbbi Kayıt Uygulamaları
Önceki Linux Tıp NASIL Sonraki
Tıbbi Kayıt Uygulamaları
Debian Med
Debian-Med, tıp tabanlı uygulamaları yüklemenizi sağlayan bir Debian meta projesidir. Debian-Med, ayrı bir dağıtım değildir ancak Debian kullanıcıları için yararlı bir oluşumdur. Aşağıda, tıp topluluğu için geliştirilmiş birçok proje göreceksiniz. Her zamanki gibi, tek bir uygulamayı indirebilir, yükleyebilirsiniz ve yükleme sırasında karşılaştığınız sorunları çözmeye çalışabilirsiniz. Debian-Med, bu yükleme konusunu çözmüştür. Debian-Med proje liderleri, bir uygulamanın açıklamalarına tıpla lı yoksa biyolojiyle mi ilgili olduğuna dair bir uyarı koyarlar.
Debian'ı sisteminize yükledikten sonra, tek bir uygulama mı, yoksa Debian-Med'in tamamını mı yükleyeceğinize karar verebilirsiniz. Debian-Med'i yüklerseniz, hem tıp hem de biyoloji ile ilgili geliştirilen uygulamaların tamamı yüklenecektir. Debian-Med projesi, Apt-get depolarında bulunabilir. Debian-Med ana sayfasına ulaşmak içinburaya tıklayın.
OpenEMR
OpenEMR, modüler, HIPAA uyumlu, açık kaynaklı, etkileşimli, elektronik kayıt ve reçete yazma uygulamasıdır. OpenEMR Nisan 2004'ün sonlarına doğru FreeB kullanan bir faturalama özelliğine sahip olması gerekiyordu. Planlanan faturalama özelliği, faturayı ANSI X12 ya da HCFA 1500 biçiminde oluşturacak ya da faturaları doğrudan Medicaid'e, Medicare'e ya da özel sigortacılara gönderecekti. OpenEMR'ın en son sürümü 2.5.2'dir ve tedarikçi için takvimde bulunan ilk görevi bulma ve rastlayan günleri doğrudan takvime bağ koymak ve phpMyAdmin ve önbetikleme kullanarak, tedarikçi ya da ofis çalışanı için değişik takvimler gösterme yeteneğine sahiptir.
OpenEMR, Linux, Apache, Mysql ve PHP kullanır. OpenEMR, PostNuke'ün PostCalendar'ı ya da veritabanı raporlaması ve idaresi için phpMyAdmin gibi birçok açık kaynak projesiyle bütünleşmiştir. OpenEMR, aynı zamanda faturalama için FreeB ile tümleşik bir çalışma yürütür.
OpenEMR.net kullanıcı forumunda yükleme, veri tümleştirme ve tıbbi ofis ortamları için uyarlamayla ilgili birçok belge bulacaksınız.
Son Güncelleme: 25 Mart 2004
VISTA (DHCP)
VISTA, açık kaynak tıbbi projelerin en büyük ve en kapsamlı olanlarından bir tanesidir. VISTA, federal hükümet tarafından, hastanelerde ve kliniklerde Veterinerlik Yönetimi için kullanılmak amacıyla geliştirilen açık kaynak kodlu bir uygulamadır. VA hastanesinde çalışırken bu sistemi kullanmıştım ve şimdiye kadar kullandığım en iyi sistem olduğunu söyleyebilirim. Tavsiye edebileceğim harika bir uygulama. Yazılım lisansı hakkında tam emin değilim ancak A.B.D Federal Hükümeti için yazılım ve belgelendirmenin mümkün olduğunu söyleyebilirim. Yazılımı edinmek için, Bilgi Özgürlüğü Sözleşmesi (Freedom of Information Act - FOIA) isteğinde bulunmalısınız. VISTA için şimdiki fiyatlar, ana VISTA paketleri için 53 $, görüntüleme için 13 $'dır. Yazılımı CD üzerinde edinebilmek için buradan istekte bulunun. Ücretlendirmenin bir kısmı internet üzerinden yapılabilir, bu yüzden lütfen hardhats.org ekibine e-posta ile ulaşın.
Son Güncelleme: Sıklıkla güncelleniyor.
WorldVista ve OpenVista
WorldVista ve OpenVista, VISTA'nın açık kaynak kodlu sürümleridir.
WorldVista, hem Amerika Birleşik Devletlerinde, hem de uluslararası alanda sağlık bilimiyle ilgili bilgi teknolojilerini daha geniş ve uğraşılır yapmaya çalışır. WorldVistA, VistA'nın pediatri, kadın doğum ve diğer hastane servisleri gibi orijinal ayarlarını dışarıda da kullanmak için geliştirildi. WorldVistA, aynı zamanda VistA'yı temel olarak benimseyenler için yazılımın teminine ve kurulumuna yardımcı olur. VistA grubu ve programcıları çoğaldıkça; uygulamayı ortak ve görüş birliği içerisinde bir açık kaynak topluluğunda geliştirmeye çalışıyoruz.
OpenVistA projesi, VistA'yı benimseyen kullanıcıları hem açık kaynaklı hem de bedava olan GT.M programlama ortamında ve Linux işletim sistemi üzerinde kullanmak için ücret ödeme sorunundan kurtarmaktadır. VISTA kullanıcıları, programın çalışması için gerekli olan sistemlerin lisans ücretini ödemek zorundaydı: programlama ortamı (MUMPS) ve işletim sistemi (Microsoft Windows ya da VMS). Uygulamanın üzerinde çalışacağı sistemlerin lisans ücreti azaldığı için, OpenVistA sayesinde, tıbbi araştırmalar için daha fazla para ayırmak mümkün olacaktır. Bu yazılım, tıp klinikleri, FQHC, hastaneler, tıbbi eğitim hizmetleri ve topluluk tıbbi klinikleri için uygundur.
Son Güncelleme: 20 Aralık 2003.
SQL Clinic
SQL clinic, zihin sağlığı çalışanları için geliştirilmiş etkileyici bir programdır. En etkileyici olanı ise, uygulama hakkında mevcut belgelerin çokluğudur. SQL Clinic şimdiki haliyle yazılımının zihin-sağlığı projesi dışında kullanılması için ek bir özelleştirme gerektirmektedir.
SQL Clinic yazılımı, diğer tıbbi ya da başka amaçlı uygulamalara dönüştürülebilir şekilde tasarlanmıştır. SQL Clinic, Lincoln Stein'nin CGI.pm modülü üzerinde geliştirilmiştir ve PostgreSQL üzerinde inanılmaz bir başarımı vardır.
Son Güncelleme: 21 Şubat 2004.
FreeB
FreeB tıbbi bir faturalama makinasıdır. FreeB API'yi (XML-RPC) gerçekleyen Pratik Yönetim Sistemi ile bağlantı kurma yeteneğine de sahip bir fatura biçimleri kolleksiyonudur. HIPAA uyumlu ANSI X12 837 elektronik faturalama ve HCFA 1500 sayfa biçimlerini destekler.
Son Güncelleme: 25 Mart 2004.
FreeMED
Freemed ağ tabanlı pratik bir tıbbi yönetim ve elektronik tıbbi kayıt uygulamasıdır. FreeMED, Apache üzerinde koşar ve arkaplanda SQL (genellikle MySQL kullanılır ancak bunun için bir SQL Soyutlaması bulunuyor) ve PHP kullanır. FreeMed, Medical Manager gibi uygulamaların işlevselliğini ve özelliklerini ikiye katlamayı amaçlarken, açık kaynak felsefesine de sadık kalır.
FreeMED iki işlevsel eklenti üzerinde çalışır: FreeB ile faturalama ve Agata kullanarak raporlama. FreeB, FreeMED kullanıcılarına ANSI X12 ya da HCFA 1500 biçimlerini doğrudan ödeyiciye yollama fırsatı verir. Ageta, Crystal Reports'un açık kaynak alteratifidir ve FQHC UDS raporlama ve diğer raporlama ihtiyaçları için özel raporlar yaratma imkanı tanır.
Son Güncelleme: 25 Mart 2004.
Freemed-YiRC
Freemed-YiRC, FreeMED tabanlı ve Youth in Residential Care (YiRC) şubelerinde kullanmak için geliştirilmiştir. Projenin amacı, uyarlanması imkansız olan ücretli uygulamaların yerini alacak bir paket haline gelmektir. PHP tabanlı bir proje olduğu için, ihtiyacınız olan tek şey, kapsamlı tablo desteğiyle donatılmış bir tarayıcıdır. Postgres ya da MySQL veritabanlarından herhangi birini kullanabilir.
Son Güncelleme: 23 Kasım 2003.
Care2x
Care2x uygulaması hastaneler ve sağlık hizmetleri kurumları için tasarlanmıştır. Projenin amacı, bu kurumlardaki değişik bilgi sistemlerini verimli tek bir sisteme indirgemektir. Care2x, birbiriyle uyumsuz birkaç programın problemlerini aynı ağ içinde çözer. Hastanedeki hemen hemen tüm servis türlerini, sistemleri, bölümeri, klinikleri, süreçleri, verileri ya da bağlantıları entegre edebilir. Care2x tasarımı sayesinde, güvenlik ya da bakım gibi tıbbi olmayan servisleri ya da işlevleri idare edebilir. Tüm işlevler bir ağ tarayıcısı tarafından erişilebilir ve program modülleri sunucu tarafında işlerler.
Son Güncelleme: 10 Ekim 2004.
Medical DataServer
Medical DataServer, tıbbi alanlar için yapılmış özel bir XML ağ geçididir. Tıbbi hasta kayıtlarını XML tabanlı olarakkümelenmesi için kurumsal kalitede bir uygulamadır. Uygulama istemciler ve Sağlık Bilgi Sistemleri (HIS), Radyoloji Bilgi Sistemleri (RIS) ve Resim Arşivi ve İletişim Sistemleri (PACS) arasında konumlandırılır. İlişkisel SQL'i, SOAP'ı ve makinanın dışındaki HTTP veri kaynaklarını destekler ve aynı zamanda özel tipler için yüksek uyarlanabilirlik sağlar. Ağ tabanlı araçlarlarıyla tümleşik veri kaynaklarının merkezi yönetimini mümkün kılar ve yeni servislerin hızla yayılması için ortam sağlar. Sorgu denetlemeleriyle HIPAA firmalarını adresler, güvenlik mekanizmalarıyla sıkı bütünleşmeyi ve hasta kayıtlarında yeniden tanımlamayı sağlar.
Son Güncelleme: 25 Mart 2004.
OpenClinic
OpenClinic kullanımı kolay, açık kaynak bir tıbbi kayıt sistemidir. Özellikle özel klinikler, ameliyathaneler ve doktorlar için geliştirilmiştir. Platform bağımsız bir uygulamadır ve çok dilli mimariye sahiptir.
Son Güncelleme: 20 Aralık 2003.
GNUMed
GNUMed, sahada çalışan doktorlar için geliştirilmiştir tam teşekküllü sağlık hizmetleri basamağındaki doktorların (dahiliyeciler, pediyatri doktorları ve diğerleri) gereksinimlerini de karşılayabilir. GNUMed az ya da çok sayıdaki ağla birleşmiş kullanıcıları yerel ya da uzaktan güvenli erişimle destekler. GNUMed projesi, özel bir işlevin yazılım özelliklerini incelemek için tek bir bilgisayara kurularak GNUMed'in test edilmesini önerir. GNUMed projesi dünyanın dört bir yanından bir grup doktor, programcı ve açık kaynak yazılım gönüllüsü tarafından geliştirilmektedir. GNUMed'in verileri PostgreSQL RDBMS tarafından doğrudan ulaşılarak Pyhton tarafından gerçeklenirler. GNUMed aynı zamanda RDBMS veya LDAP gibi değişik veri stoklarına da erişebilir.
Son Güncelleme: 12 Aralık 2003.
GNotary
GNOTARY, GNUMed Araç Kolleksiyonunun bir parçasıdır ve bir sunucu yardımıyla dijital belgeleri noterde onaylatmaya yarar. Tıbbi kayıtlar için noter tastiğinin gerekmesinin nedeni, dijital belgelerin ilk oluşturulma tarihinden sonra tahrif edilmediğini ispatlamaya yarar.
Son Güncelleme: 26 Kasım 2001.
Res Medicinae
Res Medicinae projesi, CYBOL programlama dilinin avantajlarını sezgisel kullanım kolaylığıyla birlikte kapsayarak yeni bir yazılım çözümü üretir. İlerde birçok tıbbi sistemde de geçerli olacak genel standartların dayandığı son teknolojiyi kullanır.
Res Medicinae projesi, yüksek ücretlendirmeye tabi tıbbi sistemlerin yerine ücretsiz, kararlı, güvenli, platform-bağımsız, kapsamlı bir sistem geliştirmeye çalışmaktadır.
Son Güncelleme: 4 Ekim 2002.
Open Infrastructure for Outcomes
OIO, ağ tabanlı gelir yönetimi için bir bilgi sistemidir. Harbor/UCLA Tıp Merkezi'nde klinik gelirlerin yönetimi ve veri araştırması için geliştirilmektedir. Formlar OIO ile yaratılır ve XML dosyaları olarak herhangi bir OIO sunucusundan indirilebilir. "Formlar Kütüphanesi"'nden bir kere indirilen ve OIO sunucusuna geçirilen dosyalar daha sonra ihtiyacı olan veritabanı tablolarına otomatik olarak geçirilirler ve OIO sunucularındaki kullanıcılara anında ulaştırılırlar.
Not: Bu uygulama zaten çok kullanışlıdır ancak 'çoktan yapılmış' formların kullanımında eksiklik gösterir. Ancak bu sorun uygulamanın arayüzünde kolayca çözülebilir. Gerçekten denemeye değer!
OIO Library
OIO projesi hakkındaki ilginç şeylerden ve benim favorilerimden biri olmasının nedeni, yaratılan formları diğerleriyle birlikte paylaşabilme özelliğidir. Buna rağmen, şu anda mevcut form bulunmuyor ancak gelecekte bu adresten edinebilirsiniz.
Güncelleme
Bu harika uygulamayı şu an başarıyla yükledim. Yükleme NASIL kısmında, karşılaştığım yükleme sorunlarına çözümlerimi ve uygulama hakkındaki tüm belgeleri de açıklamaya çalışacağım.
LIMS - Laboratuar Bilgi Yönetim Sistemi
LIMS ASTM Standardı (E1578 Laboratuar Bilgi Yönetim Sistemleri için Standart Kılavuz) ASTM`nin Yıllık Standartlar Kitabı 14.01 sürümünün Sağlık Güvencesi Bilişimi; Hesaplanmış Sistemler, Kimyasallar ve Malzeme Bilgileri başlığı altında bulunabilir. Bu standartta LIMS ile ilgili yaklaşık 25 terimlik bir terminoloji kısmı bulunur. Bu standart kılavuzunun amacı, yeni LIMS kullanıcılarını yazılımın işlevlerine ve süreçlerine karşı eğitmektir.
Kitapta LIMS ile ilgili ek bir standart daha bulunuyor: E2066 Lavoratuar Bilgi Yönetim Sistemleri İçin Standart Kılavuzu. BlazeLIMS Sunucusu Blaze Sistemleri Şirketi LIMS şu an Linux üzerinde destekleniyor.
Meditux
Meditux Java tabanlı bir yazılımdır ve MySQL ya da JDBC sunan herhangi bir ilişkisel veritabanını kullanarak bir ağ arayüzü sağlar. Bu proje klinik ve araştırma verilerini biriktirmek için bir Intranet sitesini desteklemek amacıyla geliştirildi.
MEGA ve Mumps Derleyicisi
Mumps Derleyicisi, özellikle sağlık hizmetlerinde kullanılan Mumps dilinin bir altkümesi için bir derleyici. Çoğu işletim sistemiyle ve standart bir C derleyicisiyle uyumludur. Lisans: GPL. OMEGA, M-Technology (MUMPS) programlama dilinin bir açık kaynak gerçekleştirimidir. Genişletilebilir bir dildir ve MySQL gömülü olarak gelir; Lisans: ticari olmayan uygulamalar için ücretsiz.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Topluluk Başlangıç Tıbbi Bilişim
Bir Linux Kitaplığı Sayfası