Giriş
Önceki Linux Gezici IPv6 NASIL Sonraki
Giriş
Bu belge Linux için gezici IPv6 ayarlanması ve kullanılması ile ilgili yazılımları ve işlemleri anlatmaktadır. "Mobility Support in IPv6" taslağı gezici IPv6 için nedir ve neden sorularının yanıtlarını vermektedir:
Gezici IP Nedir?
Yer değiştirebilen her düğüm, internete bağlandığı noktaya bakılmaksızın kendi ev adresiyle tanımlanır. Bir gezici düğüm, evinden uzak olması durumunda, güncel konum bilgisini sağlayan konuma bağlı (care-of address) bir adres ile de ilişkilendirilir. Bir gezici düğümün ev adresine adreslenen IPv6 paketleri onun konuma bağlı adresine Ev Yetkilisi (HA) tarafından şeffaf olarak yönlendirilirler. Protokol IPv6 düğümlerinin gezici düğümlerin ev adresleri ile konuma bağlı adreslerinin bağlanma bilgisini saklayarak gezici düğüme gönderilecek paketlerin doğrudan düğümün konuma bağlı adresine gönderilmesine olanak sağlar.
    -- draft-ietf-mipv6-24, page 1-2
Neden Gezici IP?
IPv6'da gezicilik için özel destek olmadan gezici bir düğüme (konak veya yönlendirici) yönlendirilmiş paketler gezici düğümün ev bağından uzak olması durumunda ulaşamayacaktır (üzerinde onun ev IPv6 altağ öneki kullanılan bağ), çünkü yönlendirme bir paketin hedef IP adresindeki altağ önekine dayanır. Hareketine rağmen iletişimi sürdürmek için, gezici bir düğüm yeni bir bağa hareket ettiği her an IP adresini değiştirecek, ama gezici düğüm yerini değiştirdiğinde iletim ve daha yüksek katmanlı bağlantıları koruyamayacaktır. IPv6'daki Gezicilik desteği çoğunluğun veya en azından Internet nüfusunun önemli bir kısmının taşınabilir bilgisayarlar kullandığı göz önüne alındığında, IPv6'nın yaşam süresi boyunca, özellikle önemlidir.
    -- draft-ietf-mipv6-24, sayfa 6
Tüm ayrıntıları "Mobility Support in IPv6" taslağında bulabilirsiniz.
Nasıl çalışır?
Şekil 6.1. Gezici IP
  1. Gezici Düğüm (MN) başka bir ağa hareket eder ve yeni konuma bağlı adresini alır.
  2. MN kendi Ev Yetkilisi (HA) ile bir bağlama güncellemesi (binding update) yapar (yeni konuma bağlı adresi HA'ya kayıt ettirilir). HA MN'ye bir bağlama bilgilendirmesi gönderir.
  3. İletişime geçmek isteyen düğüm (CN) MN ile bağlantı kurmak ister. HA, MN'ye giden paketlerin yönünü değiştirir.
  4. HA MN'nin konuma bağlı adresini kullanılarak CN'den MN'ye giden tüm paketleri tüneller.
  5. MN CN'ye yanıt verirken konuma bağlı adresini kullanarak CN ile doğrudan iletişim kurabileceği gibi tüm paketlerini HA üzerinden tünelleyebilir de.
Yukarıdaki "Gezici IP" şekli anlatılanları özetlemektedir.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Linux Gezici IPv6 NASIL Başlangıç IPv6
Bir Linux Kitaplığı Sayfası