ACL Desteği
Önceki WindowsPDC 2 SAMBA Sonraki
ACL Desteği
Bildiğiniz gibi w2k pdc veya w2k'lar arasında dosya yetkilendirme işlemleri yapabiliyoruz. Bunu samba üzerinde de yapmamız olasi. ACL desteği ile bu mümkün olabiliyor. Bunun için kurmamız gereken paketler ve yamamız gereken bir çekirdek var (2.4 ve 2.2 için). Ve tabii ki, buna göre Samba'yı yeniden derlemek. 2.5.x çekirdekte bu destek eklenmiş durumda. Şu an için ext2, ext3 ve xfs(mandrake) ile çalışıyor ama ben size ext2'yi öneririm. Problemsiz çalıştığı bir dosya sistemi. En azından ben ext3 üzerinde denemeler yaptım fakat problemlerle karşılaştım. ACL için resmi site: acl.bestbits.at. Burada yapmanız gerekenler ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. Kullandığınız Linux dağıtımına göre bilgi alabilirsiniz.
Buna ek olarak Samba'yı derlerken ekleyeceğiniz satır ise;
./configure --with-quotas --with-acl-support
smb.conf dosyasında;
force user = root
Böylelikle yapılan ACL değişikliklerinde root olarak davranılmış olacaktır.
nt acl support = Yes
ACL desteğinin kullanılacağını anlatır. Bu satır eğer samba derlenirken --with-acl-support kullanılmışsa öntanımlı olarak smb.conf içinde bulunur. Ayrıca bu paremetreyi ister. [global] kısmında ya da isterseniz [share] kısımlarında kullanabilirsiniz.
Doğru olarak çalıştırabildiğinizde w2k üzerinde dosya güvenliğini sağlayabilirsiniz. Eğer access denied diye bir mesaj alırsanız 2 hata yapmış olma olasılığınız vardır. Ya ACL doğru olarak kurulamamıştır veya eksiklikler vardır. Ya da kullanıcı izinleri yetersizdir. Force user = root user1 gibi bir satır eklemeyi deneyin ve smb günlük kayıtlarını çok iyi inceleyin.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Samba'nın PDC Olarak Ayarlanması Başlangıç Trust Account (nt/w2k)
Bir Linux Kitaplığı Sayfası