Yapılandırma
Önceki XDM Terminal Sonraki
Yapılandırma
Bu bölümde gerekli olan ayar dosyalarına nasıl ulaşacağınız ve ayarlayacağınız anlatılmaktadır. Bu sayede Terminal işlevinin düzgün bir şekilde çalışması sağlanacaktır. Yalnız şunu sakın unutmayın. Bazı Linux dağıtımları bu ayar dosyalarını çeşitli dizinler altına koyabilirler. Sizin sisteminiz için geçerli olan PATH yolları farklı olabilir. Mesela XDM dosyaları ya /etc/X11 dizini altında ya da /usr/X11R6/lib/X11 dizini altında olabilir. Keza başlatma dosyaları da öyle. Bazı Linux dağıtımlarında başlatma dosyaları /etc/init.d veya /etc/rc.d dizinleri altında bulunabilir. Bu yüzden kendi sisteminizi biraz tanımakta fayda vardır.
Sunucu Makina Yapılandırması
Yeni Linux dağıtımlarının bir çoğunda, güvenlik nedeni ile xdm-config dosyasının içinde aşağıdaki satır bulunmaktadır: (Gizlice dinlemeyi önlemek için):
DisplayManager.requestPort: 0
Fakat bizim bu güvenlik satırını iptal etmemiz gerekmekdedir. Onu da şöyle yapabiliriz:
! DisplayManager.requestPort: 0
Uyarı
Bu işlemin güvenlik açığı oluşturabileceğini unutmayın.
Xaccess dosyası sunucu makinaya XDM üzerinden login yapabilecek olan istemci makinaların isimlerini tanımlamak içindir. Bu dosyayı şu şekilde değiştirebilirsiniz:
%hostlist bilgisayar-A bilgisayar-B
* CHOOSER %hostlist
Bilgi: Tabii buradaki bilgisayar-A, bilgisayar-B v.b., istemci makina olacak makinaların isimleri olmalıdır. Eğer 1 tane istemci varsa bile yukarıdaki şekilde tanımlanabilir (sadece ismi yazılarak)
Xservers dosyasında biraz dikkatli olmamız gerekir. Çünkü bu hassas dosyada sunucu makinadaki XDM ile irtibata geçecek olan istemci makinaların ismi yazılması gerekir. Bu dosyayı ilk açtığımızda aşağıdakine benzer bir satır olabilir ve bu satırı KESİNLİKLE değiştirmiyoruz:
:0 local /usr/X11R6/bin/X
Ancak bu dosyanın içine ve yukardaki satırdan hemen sonraki boşluğa istemci makinaların isimlerini girmemiz gerekir. Bu kısaca şöyle olabilir:
bilgisayar-A:0 foreign
bilgisayar-B:0 foreign
Xresources dosyasının içinde ise, yerleşim, pencere büyüklügü, login penceresinin renkleri vs. fazla önem taşımayan ayarlar durur. Bu dosya içinde birşey değiştirmenize gerek yok. Aynen olduğu gibi bırakabilirsiniz.
xdm başlatma betiğinde bir şey değiştirmenize gerek yok. Tek yapmanız gereken xdm'in otomatik olarak boot (sistem açılışı) esnasında başlamasını sağlamak. Yoksa root olarak elle başlatabilirsiniz. (xdm komutunu vermek yeterli olacaktır).
İstemci Makina Yapılandırması
inittab dosyası içindeki XDM ayarlarının herhangi bir seçenek olmadan çalıştırılması gerekmektedir. Yoksa sunucu makinadaki pencere yöneticisinin başlatılması ve istemci makinanın ekranında gösterilmesini engelleyecektir. Bu yüzden bu dosya içindeki XDM başlatılırken, ACCESS CONTROL RESTRICTIONS (Erişim denetim sınırlamaları) kontrolu yapılmamalıdır. Bu yüzden inittab dosyasında aşağıdakilere benzer değişiklikler yapılabilir:
Örnek 20.1.
id:5:initdefault
x:5:respawn:/usr/X11R6/bin/X -ac
Örnek 20.2.
id:4:initdefault:
x1:4:respawn:/usr/X11R6/bin/X -ac
Açıklaması: id:<runlevel>:initdefault satırları ile hangi çalışma seviyesinde (runlevel) sistemin başlatılacağı belirtilir. Bir sonraki satırda ise X-Sunucusu  -ac seçenekleri ile otomatikman başlar.
Önceki Üst Ana Başlık Sonraki
Neler Gerekli? Başlangıç Başlatma
Bir Linux Kitaplığı Sayfası