Konumlu bir üstsele göre konumlama örneği resminin geniş açıklaması

Bu resim, göreli olarak konumlanmış bir üstselin ('harici') taşıyıcı bloğu olduğu bir çerçevenin ('dahili') mutlak olarak konumlanmasının etkilerini gösterir.

Bir belge penceresi gösterilmiştir. Hepsi numaralanmış 8 satırı vardır ve her satırın yüksekliği 30 pikseldir. Gövde ve 'harici' metninin tamamı 1, 2 ve 3. satırları kaplamaktadır. 'dahili' çerçevesi 'harici' çerçevesinin ilk satıriçi çerçevesinin sol-üst köşesine göre konumlanmıştır.

>Aşağıdaki PRE elemanınında 30 piksellik satırlar 2 satırla ifade edilmiş ve her çiftin ikinci satırının başına ilgili satır numarası yazılmıştır. 'dahili' çerçevesinin konumlanmasında kullanılan taşıyıcı çerçevenin sol-üst köşesi resimde yeşil çizgilerle vurgulanmıştır. 'dahili' çerçevesinin sol-üst köşesinin koordinatları (10,110) da resme yazılmıştır. Aşağıdaki PRE elemanında çerçeveler tire ve çubuk karakterleri ile köşeler ise artı karakterleriyle gösterilmiştir. 'dahili' çerçevesinin koordinatları parantez içinde belirtilmiştir. Resimde bulunan satırlar yaklaşık olarak şöyle sıralanmışlardır:

               +---
               |
1 Gövde içeriğinin başlangıcı.|Harici

2 içeriğin başlangıcı. Harici içerik sonu

3 Gövde içeriğinin sonu.
               (10,110)
4                +---
                |Dahili
5                |
                |içeriğimiz.
6                +---

7

8

Öntanımlı metin rengi siyahtır. "Harici içeriğin başlangıcı" kırmızı, "Dahili içeriğimiz" mavi ve "Harici içerik sonu" kırmızıdır.

Resme geri dön.